Zlato v severních Čechách

26.06.2017 09:31

Zlaté Labe

 

Zlatonosné, hlavně ty slavné řeky a říčky jsou od Ústí nad Labem dost z ruky. Proto jsem se rozhodl udělat pár sond v našem okolí. Honbu za zlatem jsem spojil s hledáním s detektorem. Přibalil jsem si jen  malou pánev Estwing  a vyrazil. Byly potoky, které nedaly kromě hezkých kamínků a granátků vůbec nic. Ani po proudu, ani proti proudu. Zkoušel jsem rýžovat za velkým kamenem a po odvalení i pod ním, v zatáčkách i pod vodopády. Bez výsledku. Proto jsem se rozhodl prorýžovat Labe.

 

Vysavač na zlato

Vysavač na zlato, detektory kovů Zipsy

Vybral jsem si na mapě dvě pěkná místa a tentokrát už bez detektoru jsem jel rýžovat. První místo bylo hodně zajímavé. O tom už psala Jíťa. Okousané stromy od bobrů, písečná pláž, prostě paráda. Má první sonda nedopadla dobře, ale kamarád tam dal jednu pidi zlatinku. Já jsem jí neviděl, ale prý tam byla. Na podruhé, na tom samém mistě, jsem si udělal hráz, usadil žlab na zlato a poctivě bagroval dno Labe. Jenže v tom místě byl slabý proud a nepomohla ani hráz. Ze splavu se písek nesplavoval. 

 

Žlab na zlato na Labi

Žlab na zlato, detektory kovů Zipsy Ústí nad labem

 

Tak přišel na řadu kýbl a síto. Přesil jsem si písek ze dna do kýble, usadil se do kempingového křesílka na kraj řeky a po prorýžování jednoho cca 15 kg kýble písku, jsem měl 17 zlatinek. Slušná úroda. Je to tedy mnohem větší dřina jak na Otavě, kde je 17 zlatinek na jednu pánev, ale také ne všude. Každopádně jsem jel autem cca 20 minut, ne 3 hodiny na Šumavu.

 

Rýžovací pánve Estwing

Rýžovací pánev Estwing, detektory Zipsy Ústí nad labem

pár zlatinek na dně pánve

Zlato, detektory kovů Zipsy Ústí nad Labem

Rýžování zlata Labe, Ústí nad Labem, Detektory Zipsy

Rýžování zlata detektory kovů Zipsy

Tato zlatinka byla největší. Na to že je z Labe, tak je to pecka a budou tam i větší.

Zlatinka zlata, detektory kovů Zipsy

 

No a to druhé místo? Tam jsme byli s Jíťou zatím jen jednou. Vzal jsem vrták, že vrtnu a uvidím. Po příjezdu na místo jsem byl spokojený, velké i malé kameny po celém břehu. „Tady budou velký kousky“, říkám si a začínám vrtat. Jenže právě ty kameny nechtějí pustit vrták. Na Googl map je všechno moc lehký a jasný, ale ve skutečnosti je to úplně jinak. Pokládám vrták a odhazuji kameny z místa vytouženého vrtu. Zvedá se vítr a pěkně se zatahuje. To je dobré znamení, bohové nechtějí, abych to zlato našel, hlídají dobře, ale málo. Znovu vrtám a daří se, hned na první sondu mám malou zlatinku. Paráda. Vzal jsem lopatu a začal přes síto házet písek ze dna do kýble. Máme cca 10 kg písku. Rychle balíme a přes metrové kopřivy se dereme k autu. Jen tak tak jsme utekli před pěkným slejvákem. Já jsem byl spokojený jak želva. Věděl jsem, že vezu zlato. Druhý den jsem se vydal na Severní Terase k potoku a z toho kýbke jsem vyrýžoval čtyři zlatinky. Jedna byla obr. Je to skvělý pocit, když vidím na dně pánve třpitivé zlaté plíšky. 

 

 

Tři lokality, tři skleničky zlata, Labe je ta zelená.

Zlato, rýžování zlata, detektory kovů Zipsy

Na toto místo se ještě párkrát vrátím a trochu si ho celý vyrýžuju. Těď je ideální čas, protože je málo vody a může se hledat zlato v korytě řeky. Stačí mít chuť, trpělivost a trochu štěstí. Zlato je opravdu skoro všude.

 

Pánev s sebou Zipsy