Záchranná akce a Keltský telegraf

28.03.2017 15:46

Sobota 25.3.2017 byla už od rána ve znamení kopců. 

Rozkaz zněl jasně...sraz v 8.30 hod na kopci Trabice. Konala se zde záchranná akce s archeologem Jindrou Štefflem v duchu "Zachraň co můžeš". Dříve to byla stolová hora. Stolová hora nebo tabulová hora je osamocená vyvýšenina, která se tyčí nad okolní krajinou. Vrchol hory tvoří rovná plocha různého tvaru a velikosti. Ideální místo pro osídlení. Kopec je již z větší části vytěžen a budou-li v tomto tempu pokračovat, zbude tu jen rovina. Jak se předpokládalo, nenašlo se zde vůbec nic. 

Trabice, archeologická akce, detektory kovů Zipsy vrch Trabice, archeologická akce, detektory kovů Zipsy

kopec Trabice, archeologická akce, detektory kovů Zipsy

kopec Trabice, archeologická akce, detektory kovů Zipsy

Kolem páté hodiny jsme se vydali na Keltský telegraf. Každý rok v první jarní sobotu se několik nadšenců vyšplhá (nejen) na vrcholy kopců a po setmění v určitý čas vyšlou světelný signál. Kelti si pomocí zapálených ohňů přenášeli zprávy z kopce na kopec. Dnes se Keltským telegrafem a předáním světla snažíme přiblížit ke kořenům a vzdáváme hold probouzející se Zemi po zimě. Světlo je symbolem osvícení temna v nás. Oheň pak symbolem očištění a zapuzení negativních energií kolem nás. Letošní 8. ročník měl 15 tras z Moravy do Čech. My jsme patřili do trasy C (...Říp, Ředhošť, Hazmburk, Raná u Loun, Čičov, Košťálov, Lipská hora, Milešovka, Kletečná, Lovoš, Hrádek u Lovosic, Radobýl u Litoměřic...). Z našeho místa jsme viděli několik světelných signálů. Jak řekla má kamarádka: "Byl to super zážitek, ten pocit, že jsme byli součásní něčeho tak velkého a že je nás víc takových magorů." 

Tak za rok zas. Jitka.

Tříkřížový vrch, Keltský telegraf, detektory kovů Zipsy

Tříkřížový vrch, Keltský telegraf, detektory kovů Zipsy, střelba z luku Tříkřížový vrch, Keltský telegraf, detektory kovů Zipsy, lukostřelba

Tříkřížový vrch, Keltský telegraf, detektory kovů Zipsy, Hrádek u Lovosic

Ředhošť, detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf

Ředhošť

detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf, Hazemburk

Hazemburk

detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf, Lipská hora, Hazemburk

Lovoš

Lovoš, detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf, Milešovka

Hrádek

Hrádek, detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf, Milešovka

Hrádek u Lovosic, detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf,

Hrádek u Lovosic,detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf akce

Radobýl u Litoměřic

Radobýl u Litoměřic, detektory kovů Zipsy, Keltský telegraf,