Vitín, obec pod Bukovou horou

27.02.2015 16:36

První moje výprava byla do nedaleké zaniklé obce Vitín.

Zaniklá obce Vitín, z kterého je výhled na Bukovou horu. Bádání s detektorem kovů Nokta Fors CoRe

Přípravy, asi klasika. Na internetu jsem  prostudoval co nejlepší přístup, staré cesty, možné ústupové cesty atd. Připravil jsem baterky do detektoru, zkontroloval jsem dohledávačku a vyrazil do kopců.

Výstup do zaniklé obce Vitín z obce Malé Březno, na pomoc jsem si vzal detektor kovů Nokta Fors CoRe, protože má nejlepší nastavení na čedičovém podloží

 

Počasí mi moc nepřálo, teplota -3°C a mlha hustá jako mléko. Když jsem dojel na místo, kde jsem se rozhodl nechat auto, mlha ležela v údolí pode mnou. Vylezlo sluníčko, paráda. Asi po hodině strmého výstupu starou lesní cestou jsem stál ve vesnici. Vzpoměl jsem si na  Chucka Norrise po atomovém výbuchu " NIKDE NIKDO" 

Zaniklá obec Vitín nad obcí Malé BřeznoPopadané zdi v osadě Vitínspustlé sklepy ve Vitíně                                                             

Je až neuvěřitelné, že tak krásné místo je tak opuštěné. Přišlo mi, že hrdě vyhlížející torza starých domů, zbytky sklepů a popadané obvodové zdi, které si nesou svůj příběh, se nechtějí smířit s tak smutným koncem oné osady. Vystoupal jsem nad vesnici a udělal pár fotek z mysliveckého posedu. Celá ves, i když je na kopci, leleža v ďolíčku rozděleném potokem z místní studánky. Zapl jsem detektor a byl jsem zvědav co na mě ze země vykoukne. První barevný cíl, nábojnice od myslivce a o kousek dál další. Louka nad vsí jako by nikdy nepatřila k osadě. Jedinné co jsem tady vytáhl, bylo kus rezavého šrotu. Rozhodl jsem se, že obejdu celou ves. Užíval jsem si to, detektor byl sice bez signálu nebo hlásil železa a ty jsem nekopal. Krásný místo. Asi po čtyřech hodinách s dvouma nábojnicema, zlomenou přezkou a nějakou naušnicí připíchlou na oku z celty, jsem se rozhodl k ukončení mise. Cestou zpět k autu jsem vyplašil vysokou a pár divočáků a dokonce i veverku, která se šla napít k potoku. Miluju přírodu.

klenuté sklepy vitín                                                                                                                                

 

Moje doporučení?  Takže s detektorem asi ne, ale na výlet s menším občerstvením v zaniklé obci určitě.

Historie obce

  • První písemná zmíňka asi v 1397
  •  Okrouhlice z 10. století
  • Jméno snad odvozené z jména Vít
  • Pěstování a sušení ovoce a následný prodej
  • Po válce a odsunu německých obyvatel, zde byli zahraniční vojáci
  • Od roku 1950 byl Vitín zcela opuštěn