Tajemná místa Čech a Moravy VI.

19.06.2017 13:40

Michalovice

 Zřícenina hradu Michalovice se tyčí nad řekou Jizerou nedaleko města Mladá Boleslav. Hrad byl založen ve druhé polovině 13.století. 

Výrazným architektonickým prvkem je věž, která je díky svému válcovitému tvaru nazývána Putna. Z věže je velmi pěkný výhled do kraje, byla oblíbeným místem spisovatele Karla Hynka Máchy, je zde umístěna i pamětní deska. Původně do Putny vedly dva vchody. Jedním se chodilo do prvního patra a přízemí. Druhým vchodem se vcházelo do druhého a třetího patra. 

Zajímavostí je, že Putna v Michalovicích nestojí rovně, ale je šikmá. Proč tomu tak je, zjišťovala již spousta odborníků. Někteří tvrdí, že se Putna naklonila vlivem sesuvu podloží nebo k náklonu došlo při stavbě železnice pod hradem roku 1863-1865. 

Mám ráda tajemno a příběhy o bájných pokladech, proto se přikláním k další verzi naklonění Putny. 

Pověst praví, že u věže hradu byl ukrytý poklad. Ten se snažili vykopat lovci pokladů v 19.století a věž podkopali. Bohužel se to neshoduje s novými informacemi, podle kterých byla věž roztržena důsledkem výbuchu střelného prachu ještě před rokem 1738. Pravdou je, že skoro 470 stříbrných mincí z třicetileté války v měšci bylo nalezeno roku 1935 drážními dělníky přímo pod roztrženou věží. 

Tak nevím... 

Jitka.

poklad, Michalovice, detektory-kovu-zipsy, lovec-pokladu

Ilustrační foto

Zdroj: internet