Tajemná místa Čech a Moravy IV.

15.03.2017 12:09

PEVNOSTI DOBROŠOV 

Tip na výlet pro milovníky historie s vojenskou tématikou.

 Nedokončené pevnosti nalezneme mezi Náchodem a Českou Čermnou. Tvrz se začala budovat v roce 1937 jako československé opevnění na severní hranici Československa. Stavba skončila v roce 1938 a dokončeny zůstali pouze tři sruby N-S 72 Můstek, N-S 73 Jeřáb a N-S 75 Zelený. V hloubce 40 m je vyrubáno 1750 m spojovacích chodeb a 750 m podzemních místností (kasárna, sklady).

pevnosti Dobrošov, střela Röchling, Němci, válka, detektory kovů Zipsy

Ilustrační foto

V době války Němci prováděli utajené testy na objektech československého opevnění, které měly prokázat kvalitu pevností a schopnosti německých zbraní. Většinou šlo o zkoušky dělostřeleckými zbraněmi. Kromě standardních typů zavedených do výzbroje Wehrmachtu byly k ostřelování objektů používány i nové, v boji dosud neprověřené, zbraně a střelivo. To je případ i protibetonových granátů firmy Röchling. 

Firma Röchling ve letech 1938-1945 zkoušela vyrobit munici, která by byla schopna ničit velké pevnosti. Výsledkem byla podkaliberní a značně protáhlá střela šípovitého tvaru. V hlavni zbraně byla tato střela upevněna pomocí vodících kroužků, které v okamžiku opuštění hlavně odpadly a rozevřela se čtyři křidélka, která umožnila stabilizovaný let střely k cíli. Při zvýšení počáteční rychlosti střely se zvýšila i průraznost granátu. Střely Röchling byly schopny prorazit až 3,5 m silnou železnobetonovou stěnu. 

Dvě můžete vidět na vlastní oči v expozici na Dobrošově (jedna část granátu je vystavena v podzemí, druhá je zabořena v týlové stěně objektu N-S 72 Můstek). Velikost dvou Röchlingů odpovídají typu 21cm Rö.Gr. 44 Be.

pevnosti Dobrošov, střela Röchling, válka, detektory kovů Zipsy

Ilustrační foto

Zdroj: internet