Šternberský poklad

13.12.2016 15:10

Šternberský poklad

Věděli jste, že existují dva hrady jménem Šternberk? 

Ve 13.století Zdeslav z rodu Divišovců postavil nad řekou Sázavou první hrad a o několik let později založil druhý hrad v Olomouckém kraji. Oba pojmenoval Sternberg, česky Šternberk.  Název získal hrad z hvězdy na erbu z němčiny Stern (hvězda) a Berg (hora). Hrad nad řekou Sázavou se nyní jmenuje Český Šternberk a na úpatí Nízkého Jeseníku je hrad Šternberk.

Podle pověsti se každý rok na Velký pátek otevře puklina ve skále pod hradem a z ní se sypou dukáty do řeky Sázavy. Před lety si do skály ukryl poklad jeden z pánů. Jednoho dne se zde před deštěm schoval sedlák. Když spal, přišel čert a myslel si, že sedlák chce poklad ukrást a odnesl sedláka do pekla. Po čertovi zbyl jen otisk kopyta na skále. 

Řeknete si hezká pohádka pro děti, ale při návštěvě hradu si můžete prohlédnout expozici z roku 1971 tzv."Šternberský poklad". 

Část Šternberského pokladu tvoří stříbrné miniatury z 18.století, které sbírala babička jednoho z majitelů hradu Zdeňka Sternberga. Němci v roce 1939 zabavili rodině Šternberků zámek Jemniště. Než se tak stalo, rodina stihla cenné věci převést na hrad Šternberk. Mezi těmito věcmi byla truhla, která se záhadně ztratila. Našla se až po třiceti letech ve sklepě, kde byla zasypaná hromadou uhlí. 

Jdu se podívat do sklepa....

hrad, poklad,český šternberk, detektory kovů zipsy

Ilustrační foto

Zdroj: internet, časopis Záhady života