Správný výběr detektoru

04.01.2012 09:19

Chcete začít hledat ztracené kovy, vyberte si ten správný detektor.

Je důležité vybírat podle toho, co chcete hledat a také v jakém podloží budete hledat nejčastěji. I když jsou detektory kovů sofistikované, musíte se podívat na vlastnosti jednotlivých modelů. Detektory kovů mají funkce pro různé druhy terénu. Diskriminace je velmi důležitá vlastnost, můžete odstranit některé druhy kovů, jako jsou hřebíky, fólie a další harampádí z Fe.

  Každý detektor najde kov, ale jaké druhy kovu chcete najít? Většina detektorů má funkce, které mohou detekovat zlato, stříbro, bronz, mince, šperky a železo. S detektorem je možné hledat i pod vodou. Sondy jsou voděodolné a díky tomu můžete bez problému hledat nejen na plážích, ale i ve vodě
Technologie detektorů kovů se neustále mění, proto je vhodné určit, jaký typ detekce budete dělat, abyste správně vybrali. Důležité je také, kolik chcete  do přístroje investovat. Detektory kovů přicházejí v nejrůznějších cenových relacích. Někdy nejdražší model není ten nejlepší. Může mít mraky čudlíků, a čeho všeho, ale nechcete platit za funkce, které nepotřebujete.

Sonda detech S.E.F., detektory kovu Zipsy
    Jak jsem uvedl dříve, diskriminace je důležitá funkce. Ta vám umožní filtrovat nevyžádané kovy. Čím vyšší nastavení, tím více kovů bude ignorováno. Tím si můžete ušetřit zbytečné kopání. Je však možné, že nastavení příliš vysoké, zapříčiní ztrátu oblíbených drobných stříbrných nebo zlatých cílů. Většina lidí kope i některé cíle, které se hlásí nejistě. Takový lovec nenechá žádný poklad v lokalitě. Vyzkoušejte více různých modelů a přečtěte si recenze, co lidé říkají. Už i u nás je pár dobrých prodejců, kteří Vám rádi detektor předvedou v terénu. Jedině tak najdete ten správný detektor. Vzdušný test na prodejně Vám nic neřekne, protože funkce detektoru jsou ovlivněné půdou. Jinak detektor reaguje na písku, jinak na zamořené lokalitě želízky a jinak třeba na čediči (severní Čechy).

Detektor kovu CS4Pi, detektory kovu Zipsy

Další co se hodně probírá je výběr digitál, tedy detektor s displejem a anlog, detektor bez displeje. Vyhodnocení detekovaného cíle do displeje přistroj zaměstnává další prací a to detektor spomaluje. Sice nepatrně, ale spomaluje. Lacinější detektory se tak stávají ještě pomalejšími. Tím vzniká problém s dohledáním malého předmětu pod cívkou, kopání větších děr a v nejhorším případě i k zničení artefaktu. Proto doporučuji při pořizování levnějších detektorů, řekněme do 10 000,-  detektory analogové.

V případě, že si chcete pořídit digitální detektor, je důležité si říct, co od displeje očekáváte. Musí vyhodnocovat detektované předměty v ID číslech, podle kterých se dá rozpoznat z jakého kovu je cíl pod cívkou. Některé detektory mají k číselnému ID i psaný text (iron, foil, coins,ring). Osvětlení je u kvalitních detektorů samozřejmostí, při hledání za šera nebo v noci to oceníte. Velice propracovaný displej má např.  X-Terra 705Velké číslice, osvětlení a snadné ovládání menu. Vše co Vám usnadní identifikaci cíle pod cívkou.

 

Detektor kovu C.Scope CS 6 MXi, detektory kovu Zipsy
Pro správné odladění vlivů půdy je funkce ground balance. Může být automatická nebo manuální. Při nesprávném odladění půdy detektor nehledá! Manuální odladění je asi lepší a mnoho zkušených lovců umí díky groud balanc přidat detektoru na hloubce. Dosah detektorů je další důležitá vlastnost. Velký dosah a skvělá separace, to je to co dělá detektor detektorem. Společnost C.Scope pustila do světa na konci roku 2011 detektor kovu CS6MXi, který tyto vlasti má a cena je také velice příznivá. I společnost Detech, která vyrábí sondy k detektorům, vyrazila na trh s novinkou jménem DETECH EDS. Tento detektor se chlubí obrovským dosahem a skvělou separací, ale to se podepsalo malinko na vyšší ceně. Detektory kovů vs severní Čechy. V krušných horách, které jsou z větší části sopečného původu, je nutné vybírat detektory s čedičovým filtrem (např.Tesoro Lobo). Tyto detektory kovů severní Čechy prohledávají bravurně.

Tesoro Lobo, Hledání s detektorem, detektory kovu Zipsy

 

 

Pro malinko náročnější máme detektory kovů vodotěsné s barevným displejem a s určením GPS souřadnic zaznamenávajícími přesné určení místa nálezu. Výrobce detektorů kovu Minelab umí opravdové detektory.

 

Minelab CTX 3030, detektory kovu Zipsy

 


Detekci barevných kovů se věnujeme už delší dobu a velmi podrobně se zajímáme o vliv podloží a mineralizace naší země na výkon detektorů. 
Nabízíme dvanáct světových značek,  je z čeho vybírat.