Poklady z moře

08.08.2017 14:59

Není potápění jako potápění 

Chodíte hledat s detektorem pouze po souši nebo vlastníte detektory pro hledání i ve vodě? Zipsy nedá dopustit na detektor Minelab CTX 3030 (vodotěsný do 3 metrů). Je to jeho srdeční záležitost a nejradši má goldíky z rybníků. Znáte detektory i pod vodu? Při šnorchlování nebo hledání na pláži můžete použít lehký vodotěsný detektor Vibra-Tector 740 se sondou 11cm a ponorem až do 30 metrů. Cenově dostupný pro slanou i sladkou vodu je od Tesora detektor Tiger Shark. Špičkový podmořský detektor až do hloubky 60m je pak detektor Minelab Excalibur

AVŠAK POZOR! Jsou země kde NELZE hledat s detektorem! 

I tak to nemění nic na tom, že se můžete potopit a podívat po mořském dně bez detektoru kovu a že jsou v moři stále ukryté poklady. Důkazem mohou být tyto dva články ze zahraničí. 

Tunis - Turista z Čech, který letos začátkem července na ostrově Djerba při potápění našel kadidelnici z doby asi 3.století před n.l. Pan R.Šír se potápěl v hloubce tří metrů přibližně devadesát metrů od břehu, kde uviděl zajímavou věc. Ihned o svém nálezu řekl správě na hotelu, kde byl ubytován. Vedení informovalo námořní gardu a archeolog Sami Ben Tahar potvrdil, že jde o vzácný objev z období punských válek. Kadidelnice je v dobrém stavu a je na ní vyobrazena hlava řecké bohyně Demetér (bohyně sklizně a plodnosti). Podle odborníků pochází ze Sicílie a sem se dostala při bojích mezi Kartáginci a Římany při punských válkách. Šťastnému nálezci jako odměna byla nabídnuta další dovolená. 

Tunis, poklad, kadidelnice, detektor kovu, Zipsy

Ilustrační foto

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/482944/cech-nasel-pri-potapeni-na-dzerbe-poklad-dostal-za-to-dalsi-dovolenou.html 

 

Arktida - Stíhačku R-39 Aerokobra z druhé světové války, která při bojovém výcviku v roce 1945 spadla do jezera v Murmanské oblasti, vyzvedli po 72 letech potápěči Severního loďstva z jezera Šukozero. Letadlo bylo v hloubce 45 metrů. Podle materiálu z vojenských archívů pilot podporučík Fjodor Dmitrijevič Varavikov pád nepřežil. Přestože se nenašli kosterní ostatky, účastníci záchranné akce uctili památku pilota minutou ticha. Nyní se stíhačka nachází ve vesnici Safonovo v muzeu Vojenského letectví Severního loďstva, kde se rozhodnou co s letounem bude dál.

II.světová válka, stíhačka, detektor kovu Zipsy

Ilustrační foto

Zdroj:  https://cz.sputniknews.com/svet/201707115614760-arktida-dno-jezero-stihacka-druha-svetova-valka/