Pár zajímavostí

09.11.2016 14:19

Výstava 

Oči Vás budou přecházet na výstavě nejcenějších předmětů Velkomoravské říše v Moravském zemském muzeu v Brně. Výstava potrvá jen krátce od 8.11.2016 do 4.12.2016. K vidění jsou zlaté knoflíky, naušnice, šperky, meč bojovníka a další předměty nalezené ve velkomoravských hrobech tehdejší elity, starých jedenáct století. 

detektory kovů Zipsy, naušnice, Velká Morava

Co Vy na to? 

V Českém Švýcarsku v okolí Vysoké Lípy u Jetřichovic byly objeveny dvě tuny nefunkční munice. Dalších 24 kusů granátů, náloží a munice, která mohla být nebezpečná. Pyrotechnici část odpálili na místě a zbytek odvezli. Pyrotechnik Jiří Chládek k tomu říká: „Turisté by do těchto míst nejspíš nepřišli, ale obavy jsme měli z hledačů, pro které by munice mohla být nebezpečná. Jsou lidé, kteří munici cíleně vyhledávají, a místo toho, aby nález ohlásili, odnesou si ji domů a manipulují s ní." 

Je to možné? Opravdu se mezi Vámi najdou tací? 

detektory kovů Zipsy, munice

Poklad z Austrálie 

To si takhle jednoho dne jedete pouští v Austrálii a najednou se Vám zachce na wc. Vystoupíte a.... Australan během takové situace našel velmi starý předmět, který se stal velmi důležitým archeologickým objevem Austrálie. Archeologové místo prozkoumali a objevené předměty, nástroje i zbytky koster jim přiblížili život civilizace staré padesát tisíc let. Do této doby se domnívali, že nejstarší důkaz lidské existence na území Austrálie je jen 40 tisíc let. Neuvěřitelné... 

detektory kovů Zipsy, archeologie, austrálie

Relikviář sv. Maura 

Druhá nejcenější památka v Čechách, první jsou korunovační klenoty (https://www.detektory-kovu-zipsy.eu/news/ceske-korunovacni-klenoty-na-dosah/). Relikviář sv. Maura byl vyroben v letech 1225-1230 a byly v něm uloženy ostatky z těla sv. Maura bez hlavy, lebka svatého Timoteje, část prstu sv. Jana Křtitele a ostatky sv. Apolináře. Je tvořen z pozlacených stříbrných částí, drahokamů, filigránů, gemů, polodrahokamů. Je ozdoben soškamy sv. Maura, Krista i 12 apoštolů. Tento předmět byl nalezen v roce 1985 na zámku Bečov nad Teplou. Šlechtic Heinrich Beaufort-Spontin ho zde schoval roku 1939 v kapli sv. Petra před němci. Po válce a odsunu rodiny do Rakouska jeho syn žádal o vrácení majetku. V roce 1984 byl pověřen američan Danny Douglas, aby domluvil vyzvednutí pokladu. Tento muž jednal s komunisty tehdejšího Československa. Měl podepsat smlouvu o vyzvednutí relikviáře 7.listopadu 1985. Dal však komunistům spoustu indicií kde hledat, Ti toho využili a 5.11.1985 poklad našli. Ze smlouvy samozřejmě sešlo.

detektory kovů Zipsy, relikviář sv. Maura

Ilustrační foto

Zdroj: Internet