Od Keltů až k Přemyslovcům

04.07.2017 19:09

Nalezené mince a  Keltský opasek 

Letos v březnu našla žena v Řetči a Písecku stříbrné denáry Břetislava I. a Spytihněva II z 11.století o hmotnosti 1,33 kg. 1341 mincí z 90% stříbra a ve velmi dobrém stavu bylo v lese v nádobě z keramiky. Odborníci se domnívají, že v blízkosti nalezeného pokladu byla dvě hradiště Přemyslovců. Jde o největší nález z poloviny 11. století v jižních Čechách. Archeologové z Jihočeské univerzity poklad ze středověku očistili a nyní je vystaven v Prácheňském muzeu v Písku. 

denar, stříbro, Spytihněv II, detektory kovů Zipsy

Ilustrační foto

 

Další zajímavý nález učinil na jaře letošního roku muž v Kučeři na Písecku. V soukromém areálu našel 1000 mincí z 15.století. 

U Kunštátu na Blanensku objevil muž s detektorem kovů bronzový keltský opasek v délce dva metry. V zemi byl obložen kameny a jedním kamenem byl zakrytý. Odhad vzniku zdobeného opasku se datuje k době před 2200 lety. Podle archeologů opasek patřil ženě z bohatší vrstvy, byl vytvořen z bronzových odlitků a řetízků s oky o průměru tři milimetry. Výzkumy ukazují na to, že na místě, kde se opasek našel, byl v době Keltů prales. Okolní krajina se skalním masivem dává tušit, že zde bylo vhodné místo pro obřady a rituály. Tento skvost by měl být vystaven v muzeu v Boskovicích. Zuzana Jarůšková archeoložka z boskovického muzea k tomu také řekla: „Nálezce čeká drobná odměna. Příběh je příkladem toho, že mezi takzvanými detektoráři jsou i lidé se skutečným zájmem o historii. Pokud s archeologem spolupracují, jsou velmi užiteční.“

keltský opasek, poklad, detektor kovů, Zipsy

Ilustrační foto

Zdroj: internet

https://www.novinky.cz/domaci/438565-hledac-objevil-u-kunstatu-unikatni-opasek-z-dob-keltu.html