Mušov

03.11.2016 12:54

Věděli jste, že 

území dnešních Pasohlávek a zaniklé obce Mušov se před téměř dvěma tisíci lety stalo cílem římského vojska vedeného císařem Marcem Aureliem? Jeho legionáři zde vybudovali mohutnou pevnost, v níž dokonce stály první lázně na našem území. Vydejte se po stopách římských legií po naučné stezce, která Vás zavede na místa unikátních archeologických objevů v oblasti jednoho z nejvýznamějších archeologických nalezišť ČR, Hradiska u Mušova...

mušov, detektory kovů zipsy, římskí říše

 

Takto nás nalákal leták z  infocentra v Pasohlávkách k příjemné a poučné procházce, když jsme byli letos na dovolené na Moravě.

Během cesty na nás čekalo deset informačních tabulí, z kterých jsme se dozvěděli co byly markomanské války, jak vypadala samotná pevnost a pozorovací věže, jak byly postaveny a vytápěny římské lázně. Dále jsme se dočetli, že roku 1927-1928 proběhl výzkum, kde byl přítomen i prezident T.G.Masaryk. Okolo části pevnosti se dochovala linie římské hradby. Byl to tři až čtyři metry vysoký val obložený nepálenými cihlami a před ním byl tři metry vyhloubený příkop do tvaru špičky, aby nepřátelé nemohli vylézt. 

římská spona, detektory kovů Zipsy, Mušov

detektory kovů Zipsy, římani

mušov, detektory kovů zipsy, římská říše

mušov, detektory kovů zipsy

příkop, mušov, detektory kovů Zipsy