„České korunovační klenoty na dosah“

25.10.2016 14:21

České korunovační klenoty, náš nejvzácnější poklad, uvidíte pouze při volbě prezidenta. Letos v květnu byly vystaveny při oslavě 700.výročí narození Karla IV. ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Mezi korunovační klenoty patří Svatováclavská koruna, žezlo, královské jablko, kožená pouzdra, poduška pod korunu, korunovační plášť lemovaný hermelínem(kožešina z hranostaje). 

detektory kovů zipsy, korunovační klenoty, svatováclavská koruna

Ilustrační foto

Svatováclavskou korunu nechal vyrobit Karel IV. roku 1346 z 21 až 22 karátového zlata. Je široká i vysoká 19cm, váží 2,358kg. Rozmístění a počet drahých kamenů(96), barvy, vyryté symboly mají svůj důvod. Na vrchu koruny je zlatý křížek, kde má být zabudovaný trn z trnové koruny Krista. Od něj vedou čtyři zlaté pásy (představují roční období nebo vodu, oheň, vzduch a zem). Ve spodní části koruny je 12 kamenů ( jde o 12 měsíců v roce nebo znamení zvěrokruhu). Symboly lilie znamenají plodnost, naději a šťastnou budoucnost.

Korunu zdobí:

 safíry - kámen moudrosti, klidu, zajistí prosperitu a vítězství spravedlnosti nad lží 

akvamaríny - bystří intuici, chrání před temnotou, podporuje jasnozřivost 

smaragdy - znamenají věrnost, štěstí,moudrost a ochranu 

rubíny - dodá energii při plnění cílů, odstraňuje vše negativní 

spinely - zvyšují sebevědomí, chrání před kletbami a uhranutím 

rubelit - potlačuje agresivní nebo naopak pasivní sklony, učí taktnosti 

20 perel - symbol čistoty, duchovna 

 

Říká se, že když si nasadí na hlavu korunu nepovolaný člověk, tak zemře. 

V listopadu 1941 v katedrále sv. Víta si Svatováclavskou korunu na hlavu nasadil říšský protektor Reinhard Heyndrich i jeho syn. Atentát na Heydricha byl spáchán 27.5.1942, nebyl zabit, pouze zraněn. Dostal však otravu krve na kterou zemřel. Syn Klaus zahynul v říjnu 1943, když vjel pod kola nákladního vozu v Panenských Břežanech. Následoval proces, kdy měl být řidič vozu popraven, soud potvrdil, že je nevinný. 

Reinhard Heydrich, detektory kovů Zipsy

Ilustrační foto

Je nádherná koruna opravdu prokleta? 

To a spoustu dalších otázek Vám zodpoví putovní výstava nazvaná „České korunovační klenoty na dosah“, určena pro širokou veřejnost, jedná se o napodobeniny, které vyrobili zlatník a výtvarník Jiří Urban a manželé Blanka a Matúš Cepkovi. 

Výstavy se konají: Český Krumlov 5.7.-11.9.2016 

                                Karlovy Vary 16.9.-30.10.2016 

                                Pardubice listopad 2016-leden 2017

 

Zdroj: internet, Záhady života