Bez detektoru kovů, druhá světová a keltsko-římské nálezy

27.03.2015 12:31

Letos je to již 70.let od konce druhé světové války a stále se nacházejí nechtěné důkazy z tohoto období ve světě i u nás v České republice.

 

23.3.2015 našli dělníci ze stavby ve čtvrti Bermondsey v Londýně nevybuchlou pumu, dlouhou 1,5 m o váze 455 kg. Munice ležela pod domem pro seniory. Za druhé světové války byla Británie terčem pro letecké pumy, které se stále nacházejí při opravách Anglie.

 

24.3.2015 se v Kateřinkách u Opavy našla letecká puma s ruským zapalovačem z 2.světové války o váze 50-60 kg. Bombu našli dělníci při výkopu chodníků. Potvrdilo se,že tato puma je funkční, s funkčním všesměrovým iniciátorem a je nebezpečná. Policie musela evakuovat několik stovek lidí. Pyrotechnici pumu zneškodnili za cca 1,5 hodiny.

 

 

 

Nevybuchlá munice, detektory kovu Zipsy

 

Dobře ukrytá, ale rozbořená skrýš nacistů.

Archeologové našli na těžko dostupném místě v Argentině stavbu, kterou možná postavili nacisté pro případ, že by se druhá světová válka vyvíjela v jejich neprospěch a museli z Evropy uprchnout.

Jde o kamennou pevnost s mimořádně silnými stěnami v těžce dostupné oblasti.

Na místě se našli mince ražené mezi lety 1938 a 1941 a také porcelánové nádoby z německé továrny v Míšni z let 1890 až 1949.

 

 

Nevybuchlá munice u bývalé německé továrny, detektory kovu Zipsy

Výstavba garáží v areálu Bratislavského hradu zničila část vzácných archeologických památek.

Grémium se shodlo na tom, že archeologický výzkum na Severní terase Bratislavského hradu byl po odborné stránce v pořádku a ochrana keltsko-římských nálezů je na dostatečné úrovni. Grémium navrhlo dosavadní vykopávky oplotit a zabránit vstupu stavební techniky do naleziště. Nálezy se mají prezentovat zakryté, ale "v nezasypané podobě".

Aktivisté, odborníci a osobnosti veřejného života opakovaně žádali, aby archeologické nálezy, které se při hloubení jámy našly, byly zpřístupněny veřejnosti. Vedle asi 120 tisíc artefaktů, různých úlomků, mincí, amfor, ale i koster, jsou nejcennějším nálezem čtyři vzácná keltská obydlí, která zde postavili pozvaní Římané.

 

Archeologický průzkum, detektory kovu Zipsy